fbpx

Dobra czytelność jest ważna dla sukcesu Twojego projektu, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę to, że użytkownicy przeglądają stronę na różnych urządzeniach, od małego smartfona po gigantyczny monitor. Jeśli chcesz znaleźć font, który jest czytelny, zapraszam do tego artykułu.

Co składa się na czytelność fontu?

Wyjaśnijmy szybko, jakie cechy powinien mieć czytelny font. Przede wszystkim otwarte liczniki (przestrzeń po wewnętrznej stronie liter) oraz dużą wysokość x (odległość między linią bazową a górną częścią korpusów liter), a do tego dobrze skrojony kerning (odstęp między literami). 

Według powyższego, powinieneś dobierać fonty, które posiadają litery o różnej wielkości. Dzięki różnej wysokości, ludzie dostrzegają większe rozróżnienie między literami, co sprawia, że font staje się czytelny.

Nie zapomnijmy również o białej przestrzeni w projekcie czyli dużej ilości wolnego miejsca, dzięki czemu tekst nie będzie przytłoczony przez inne elementy.

Arial

Wielu sądzi, że Arial to bardzo nudny font. Faktycznie jest to bardzo popularny krój pisma bezszeryfowego z otwartymi licznikami, który jest jednocześnie bardzo czytelny. Na początku swojej kariery był wykorzystywany w druku, jednak szybko okazało się, że równie dobrze sprawdza się w projektach internetowych.

Helvetica

Kto jak kto, ale Facebook musi zadbać o czytelność. Nic dziwnego, że opiera swoje projekty o font Helvetica, który jest niesamowicie czytelny. Stanowi niemal kopie fontu Arial, gdzie różni ich nieznacznie kilka detali jak np. ogonek w literze a. Jeśli szukasz fontu do minimalistycznego projektu, to nie ma lepszego wyboru.

Droid Sans

Droid Sans, dzięki dużej wysokości x, to kolejny dobry wybór w rankingu czytelności fontów. Został zaprojektowany przez Steve’a Mattesona, który stworzył następny font z tego zestawienia: Open Sans.

Open Sans

Kolejny świetny, bezszeryfowy font, projektanta Steve’a Mattesona. To chyba jeden z najpopularniejszych webfontów w internecie, nic dziwnego, ponieważ jego czytelność zachwyca.

Playfair display

Playfair display ceniony jest głównie za nietradycyjne, delikatne szeryfy i ładny styl kursywy. Posiada klasyczne formy literowe o wysokim kontraście i delikatnych końcówkach. Przełamuje trend, że font czytelny to tylko bezszeryfowy. Mimo, że jest szeryfem, stanowi dobry wybór dla wyróżniających się tekstów.

Pluto Sans

Mniej znana pozycja, lecz równie czytelna co poprzednie fonty. Bardzo geometryczny krój oraz duża wysokości x, sprawia, że font doskonale nadaje się do długich tekstów.

Tisa

Przyznać się, kto zna ten font? Stanowi mniej znaną alternatywę, lecz gdy szukasz czegoś nieoczywistego, warto sięgnąć po ten krój. Wygląda świetnie bez względu na to, gdzie go użyjesz. Duża wysokość x oraz duży kerning i liczniki sprawiają, że stanowi bardzo czytelny font. Dodaje więcej charakteru do projektu, zachowując przejrzysty, czytelny styl. Darmowy odpowiednik tego kroju to Pt Sans.

Kanit

Kanit to krój,który został opracowany specjalnie do czytania na ekranie stron internetowych. Ta elegancka czcionka jest dostępna w 18 stylach od zwykłego do bardzo pogrubionego. Idealny font do parowania z innymi krojami, zapewniania czytelności. 

Verdana

I znów coś bardzo znanego. Ten krój pisma bezszeryfowego jest powszechnie uwielbiany ze względu na otwarte liczniki i charakterystyczne kształty liter, które pozwalają uniknąć na przykład pomylenia „n” z „h”. 

Montserrat

Montserrat to geometryczny krój pisma bezszeryfowego, który ma otwarty, przyjazny, a jednocześnie równy i profesjonalny wygląd. Jest powszechnie używany jako alternatywa dla popularnej czcionki Gotham.

Lato

Lato znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych fontów Googla zaprojektowany z myślą o Internecie. Ten bezszeryfowy font posiada półokrągłe wykończenie, co dodaje mu cieplejszego odbioru. Dzięki charakterystycznym, ale dyskretnym kształtom liter jest bardzo czytelny.

Futura

Futura to klasyczny bezszeryfowy, powszechnie lubiany font ze względu na swój innowacyjny design i łatwą czytelność. Zgodnie ze swoją nazwą ma futurystyczny wygląd, ale to nie przeszkadza mu w zachowaniu czytelności.

Georgia

Kolejny szeryf w naszym zestawieniu. Georgia została stworzona z myślą o Internecie, zwłaszcza w dokumentach online. Ppozostaje czytelna nawet po zredukowaniu do małego rozmiaru.

Merriweather

Ten krój szeryfowy został zaprojektowany tak, aby dobrze wyglądał na dokumentach cyfrowych. Jest częściowo skondensowany, aby uzyskać elegancki wygląd, ale pozostaje czytelny nawet przy małych rozmiarach czcionek.

Roboto

Pierwotnie stworzony przez Google do użytku z mobilnym systemem operacyjnym Android – a teraz używany również w przeglądarce Chrome. Jest bardzo minimalistyczny, bardzo surowy. Google nazywa to „nowoczesnym, ale przystępnym”. Jeśli to brzmi jak Twoja marka, spróbuj.

Jeśli spodobały Ci się porady z tego artykułu, to zapraszam Cię do zapoznania się z naszym ebookiem “przeprojektowani”, gdzie znajdziesz mnóstwo wiedzy z zakresu projektowania Ui/Ux.