fbpx

Święta to czas relaksu, spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie oraz leniuchowania. Jest to również świetny czas dla fotografów ponieważ raz w roku wreszcie można pobawić się fotografią w spokoju. A okazji i tematów do pstrykania w świąteczne dni na pewno nie zabraknie. Jednym z nich jest na pewno fotografia choinki oraz wszelkich świątecznych ozdób. Jednak jak zabrać się do takich zdjęć ? Czy zawsze choinka musi wyglądać tak samo ? Poniżej kilka rad, które sprawią, że Twoje świąteczne fotki nie będą tak nudne.

 

 

Bokeh

choinka3

Christmas tree with decorations on a bokeh lights background

 

W świątecznym okresie bokeh to Twój przyjaciel. Dzięki licznym lampkom uzyskanie rozmytego, świetlistego tła jest o wiele prostsze. Zastosuj małą głębię ostrości i ciesz się rozmazanym tłem. Warto mieć tutaj pod ręką jakąś jasną stalkę i przymknąć ją w granicach F1.8. Na pewno Twoja choinka jest wyjątkowa i chciałbyś pokazać ją całemu światu jednak nie musisz pokazywać drzewka dosłownie w całej okazałości. Dzięki świetlistym lampkom na choince możesz pokazać choinkę na drugim planie jako rozmyte tło. Dzięki temu będzie widoczny tylko jej zarys.  Postaw na pierwszym planie jakiś stroik, zapakowany prezent, ozdobę świąteczną i na nią ustaw ostrość. Choinka będzie wtedy tłem.

 

 

Światło

choinka4

Świąteczne światło w postaci lampek, świeczek i świecących ozdób jest w tym okresie Twoim przyjacielem. Spróbuj więc ograniczać błysk lampki błyskowej w tego typu zdjęciach. Ustaw aparat na statywie by korzystać z dłuższego czasu otwarcia migawki co da Ci fajne, ciepłe światło. Błysk lampy nie wygląda dobrze ponieważ bardzo często odbija się w bombkach i świecących ozdobach. Odbicie światła w bombkach nie powinno być ostre i zimne, lecz ciepłe i równomierne. Robiąc zdjęcia w domu zgaś  główne światło w pokoju. Zamiast niego zdaj się na światło z lampek choinkowych, kominka, świecących ozdób. Fotografując choinkę na zewnątrz nigdy nie uzyskasz dobrych efektów gdy jest jasno. Poczekaj lepiej na późny wieczór i moment gdy zachodzi słońce, ale nie jest jeszcze całkiem ciemno. Wtedy na choince na pewno świecą się już światełka. Natomiast zmierzch da Ci jeszcze trochę naturalnego światła.

 

 

Detale

choinka2

Poświeciłeś godziny na drzewka, ozdób i przystrojenie choinki. Na pewno teraz chciałbyś pokazać ją w całej swojej okazałości. Jednak czasem zamiast całości warto pokazać pojedyncze elementy w postaci ciekawej bombki lub innej ozdoby. I tutaj znów warto skorzystać z niskiej głębi ostrości , by rozmyć tło f1.8 – f4.0. Możesz nawet pokusić się o skorzystanie z obiektywu typu makro.

 

 

Ludzie

choinka1

 

Chcesz zrobić zdjęcie kogoś bliskiego na tle choinki ? Nie rób tego jak 99% społeczeństwa i nie ustawiaj  modela plecami do choinki gdzie często człowiek przysłania większy obszar choinki. Zamiast tego ustaw osobę bokiem, skorzystaj z tego, że światełka mogą ciekawie rozświetlić twarz modela. Niech model wiesza bombkę,  zdmuchuje sztuczny śnieg. Możesz nawet ustawić osoby tyłem do obiektywu, tak by patrzyły i podziwiały drzewko. Takie zdjęcie nie musi być statyczne. Niech pokazuje emocje, które towarzyszą przy strojeniu choinki lub otwierania prezentów. Jeśli chcesz pokazać choinkę w formie rozmytego tła to oddal nieco modela od choinki.

 

 

Parametry

Co do parametrów aparatu to wszystko zależy ile światła będzie wpadać w Twój obiektyw. Na pewno będziesz musiał zaopatrzyć się w statyw, by móc skorzystać z dłuższych czasów naświetlania. Przy przysłonie 1.8 i krótkich czasach otrzymasz rozmyte światełka. Przy przysłonie f22 i długim czasie otrzymasz dobrze widoczne światełka w formie gwiazdek.