fbpx

Praca w studio znacząco różni się od fotografowania na zewnątrz. Po drodze napotkamy na wiele znaków zapytania jak np. zmieniające się warunki i zjawiska pogodowe, mogące mieć znaczący wpływ na to jak będą wyglądać zdjęcia. Drugą sprawą jest zaplanowanie wcześniej w jakie miejsce się udajemy, dzięki temu możemy ocenić już przed sesją  co nas czeka, jak pada światło i jaka godzina będzie najlepsza do zrobienia sesji. Dlatego każdy fotograf powinien posiadać w swoim zbiorze kilka upatrzonych miejscówek na plener. Jednak wbrew pozorom dobór miejscówki do fotografowania nie jest taką łatwą sprawą, zwłaszcza na początku przygody z plenerami.

 

Zapewniam Was, że gdy wyjdziecie ze studio w plener, to takie sesje będą przeważać w Waszych fotografiach. Nic nie daje tak tak urokliwego i naturalnego światła jak fotografia na zewnątrz. Fotografowanie na świeżym powietrzu nadaje się praktycznie na każdy typ fotografii. Sesje ślubne, sesje rodzinne, sesje z modelką. Nigdzie nie pokażesz tak dobrze emocji i uczuć takich jak miłość i radość na zdjęciu jak właśnie fotografując na zewnątrz.  Jednak najpierw trzeba zaplanować całą sesję  i znaleźć odpowiednią miejscówkę. Nie pytaj o to innego fotografa ponieważ jest to jeden z sekretów jego pracy. Sam musisz  znaleźć odpowiednie miejsca. Jak tego dokonać ? Przeczytaj te kilka wskazówek.

 

 

Złam rutynę

Każdy z nas ma utarte drogi i schematy, którymi się porusza. Codzienna droga do pracy czy droga do sklepu, zazwyczaj wygląda każdego dnia tak samo. Do otoczenia, które pokonujemy codziennie przywykliśmy tak bardzo, że ciężko nam będzie docenić walory mijanego krajobrazu. O wiele lepiej złamać schemat i pójść lub pojechać zupełnie inna, nieznaną drogą. Oczywiście podczas takiego spaceru należy obserwować takie rzeczy jak faktury budynków, ciekawe elementy krajobrazu, nietypowe drzewa, skrawki zieleni itd.

Jeśli Twoje przemieszczanie polega tylko na jeździe samochodem to nawet nie wiesz ile ciekawych miejsc Cię omija. Jadąc samochodem widzisz w zasadzie tylko drogowe otoczenia w postaci znaków i reklam. Przesiądź się na rower lub piesze spacery i przekonaj się jak wiele ciekawych miejsc znajdziesz w swoim bliskim otoczeniu. To co od teraz będzie widoczne na poziomie Twoich oczy, nigdy nie było by możliwe do zobaczenia z samochodu. Jeśli natomiast chcesz nieco oddalić się od swojego domu wybierz rower. W moim wypadku najlepsze miejscówki odnalazłem podczas jazdy na rowerze. Rowerem dotrzesz szybko w wiele nowych miejsc i wjedziesz tam gdzie samochodem było by to niemożliwe.

 

 

 

Doceniaj naturę

Nawet jeśli mieszkasz w centrum miasta i na około jest tylko beton i asfalt to nie poddawaj się. Na pewno znajdziesz mały skrawek zieleni, który nada się na sesję. Nic tak nie pasuje to sesji plenerowych jak natura, drzewa, ciekawe ścieżki w parku. Pamiętaj, że miejscówka na sesje nie musi być wcale widowiskowa. Wielu fotografów szuka wzniosłych budowli typu bajkowe zamki, skanseny, pomniki. Tymczasem  tak naprawdę nie zawsze jest to potrzebne. Przecież nie chcemy fotografować architektury tylko osoby. Tak naprawdę tłem może być krzak przed Twoich blokiem, pod warunkiem, że dobrze skadrujesz ujęcie. Naturalne miejscówki z drzewami oraz zielenią mają to do siebie, że o każdej porze roku wyglądają zupełnie inaczej. Tereny gdzie są skupiska drzew, rozległe łąki, pola, jeziora, czasem są o wiele lepszym pomysłem na sesję niż królewski pałac. Oczywiście wszystko zależy od charakteru sesji. W internecie możesz znaleźć strony z ciekawymi miejscami lub opuszczonymi budowlami. Są to również świetne tematy na plener. Nie masz pomysłu lub czasu na poszukiwanie ? Być może posiadasz w swoim ogrodzie gęsty żywopłot ? Uwierz mi, że portrety na jego tle będą bardzo atrakcyjne.

 

 

 

Zrób plan

Postanowiłeś poświęcić dzień na szukanie ciekawych miejsc. Wsiadasz do samochodu lub na rower i ruszasz przed siebie. Po krótkiej chwili jednak nie wiesz gdzie jechać i zamiast skupiać się na podziwianiu krajobrazu i zapamiętywaniu miejscówek myślisz dokąd jechać. O wiele lepiej zaplanować sobie trasę i nie jeździć bez celu po mieście. Najlepiej ustalić jakiego motywu szukamy danego dnia. Czy chcemy znaleźć ciekawe miejscówki z motywem natury, a może sesja ma być w klimacie miejskim ? Gdy mamy cel będzie nam o wiele łatwiej szukać odpowiednich miejsc.

 

 

 

Poznaj swoich klientów

Każdy klient jest inny i każdy wymaga innego miejsca na sesję. Na początek warto poznać swoich klientów i pod nich dostosować miejsce. Zapytaj wprost gdzie najchętniej widzieli by ich sesja była przeprowadzona. Być może znają jakieś magiczne miejsce. To sprawi, że będą się tam dobrze bawić, będą o wiele bardziej naturalni i wyluzowani oraz całość sesji będzie oddawała ich osobowość. Jeśli nie mają takiego miejsca niech opiszą swój styl życia, jakie mają hobby co lubią, gdzie spędzają wolne chwile. Być może ktoś gra w piłkę i marzy o sesji na stadionie, lubi pływać łódką, czy też chodzić po jaskiniach.

 

 

 

Światło

W poszukiwaniu miejscówki zwróć uwagę na światło. O tym, żeby nie fotografować w pełnym słońcu chyba nie trzeba pisać. Dlatego sprawdź swoją miejscówkę o odpowiedniej porze dnia czyli wcześnie rano lub tuż przed zachodem czyli o złotej godzinie. Zazwyczaj wtedy wychodzą najlepsze zdjęcia. Zwróć uwagę jak wtedy rozkłada się światło, jak padają promienie słoneczne, gdzie powstają cienie. Zwróć uwagę jak obiekty wokół rzucają kolory. Biała ściana budynku może zastępować olbrzymią blendę, natomiast gęsta korona drzew może skutecznie stłumić światło.